Ankieta

Choroba zrostowa.

Według wielu  badań i obserwacji  zrosty (choroba zrostowa)  występuje u prawie 90 % pacjentek , które przebyły różnego rodzaju operacje ginekologiczne.  Zrosty powstają jednakże nie tylko po zabiegach operacyjnych, mogą być wynikiem trwającej choroby jak i jej następstwem, mogą być w końcu następstwem sposobów leczenia.
Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z występowaniem choroby zrostowej jest dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, niedrożność jelit, zespoły bólowe, czy niepłodność.
Niepłodność  – z punktu widzenia społecznego – staje się czołową dolegliwością i  spośród powyższych wydaje się być najtrudniejszą w leczeniu.
Co to są zrosty?:
Zrosty to trwałe, nieprawidłowe połączenia pomiędzy narządami wewnętrznymi i tkankami, które utrudniają ich normalne funkcjonowanie.
Krytyczny tydzień
Powstawanie zrostów rozpoczyna się natychmiast po zabiegu operacyjnym w następstwie podrażnienia tkanek  w trakcie zabiegu  i trwa przez  7 dni. Po tygodniu organizm zaczyna bronić się sam i wytwarza oraz zgromadza tzw. komórki „mezotelialne”, które chronią w naturalny sposób przed dalszym tworzeniem się zrostów. Zrosty w sposób trwały „sklejają” tkanki ze sobą. Raz powstałe nie mogą być zlikwidowane bez dodatkowego powtórnego zabiegu operacyjnego. Operacje usunięcia zrostów kończą się jeszcze większą ilością tych patologicznych połączeń.
Jak rozpoznać chorobę zrostową?:
Rozpoznania zawsze dokonuje Twój lekarz ginekolog. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, przebyłaś zabieg operacyjny i/lub stan zapalny narządów rodnych oraz odczuwasz którąś z wymienionych wcześniej dolegliwości, odpowiedz na pytania z poniższej ankiety:

ZROSTY ? SPRAWDŹ, CZY MOŻESZ JE MIEĆ – ODPOWIEDZ NA PYTANIA

Czy przebyłaś kiedyś operację ginekologiczną ( operacja macicy, usuwanie mięśniaków, operacja jajników, jajowodów)?
Jeżeli tak, czy była to laparotomia ( klasyczna operacja z otwarciem powłok brzusznych)?
Czy miałaś wykonywany zabieg łyżeczkowania ścian kanału szyjki i jamy macicy (np. po porodzie, po poronieniu) ?
Czy kiedykolwiek przeszłaś operację w obrębie jamy brzusznej ? (operacja pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, wyrostka robaczkowego, itp.)?
Jeżeli, tak, czy była to laparotomia ?(klasyczna operacja z otwarciem powłok brzusznych)?
Czy kiedykolwiek miałaś wykonywaną laparoskopię diagnostyczną?
Czy aktualnie leczysz się lub leczyłaś z powodu endometriozy?
Czy przeszłaś kiedykolwiek zapalenie jajników?
Czy rodziłaś poprzez cesarskie cięcie?
Czy odczuwasz przewlekłe bóle w okolicy brzucha?
Czy masz trudności z zajściem w ciążę?
Czy odczuwasz ból w trakcie współżycia seksualnego?
Czy masz bolesne miesiączki?
Czy cierpisz na zaparcia i wzdęcia (po wykluczeniu patologii jelita grubego w badaniu kolonoskopowym)?
Czy miałaś w przeszłości operację uwalniania zrostów w obrębie miednicy?

Uzupełnij wszystkie odpowiedzi.

Dla lekarza
Ta część serwisu jest przeznaczona dla lekarzy, farmaceutów i osób związanych z branżą medyczną. Aby skorzystać z treści zawartej na tych stronach potwierdź, że należysz do tej grup.